Зимовий час в вальдорфському дитячому садку

Цього разу ми поговоримо про зимовий період, про його таємничості і загадковості, про те, наскільки цей час повно трепету і переживань, очікування і чарівництва.
Ми дізнаємося, які елементи повинні прикрасити наш зимовий стіл сезону і які дивовижні традиції святкування існують в наших широтах. І знову нам допоможе в цьому Наталя Орлова - вихователь київського вальдорфского дитячого садка «Софія».

Очікування Різдва

Осіння епоха закінчується святом ліхтариків, і після цього починається зовсім короткий час підготовки до свята Різдвяної (Адвентской) спіралі. Ця спіраль викладена з ялинових гілок, і кожна дитина, входячи в неї, отримує яблучко зі свічкою. Потім він йде до центральної свічці, запалює свою і, повертаючись, ставить десь своє яблучко. У подарунок дитина отримує зірку, і це наче дар з небес. Ці зірочки зазвичай роблять вихователі, але іноді допомагають і батьки, адже вони теж потребують святі.

Саме свято - «начало очікування Різдва» - дуже сильне переживання для дитини, це спроба зробити час видимим для дітей. Величезна спіраль, по якій дитина заходить всередину, а потім виходить - це те, що відбувається з часом до Різдва і після. Земля робить великий-великий вдих, а потім повільно починає робити видих на наступні півроку. Ще один образ різдвяної спіралі - це все наше життя і наш шлях. Для кожного він абсолютно відкритий і індивідуальний. І кожен має можливість пройти його.

З свята спіралі, власне, і починається епоха очікування Різдва. Основний зміст цього часу - це шлях Марії до Вифлеєму, шлях всіх людей і кожного окремо, шлях всього людства, шлях до народження Христа. І для дітей це все представлено в образних формах, в історіях і легендах. Їхній зміст - це досконала чистота Марії, відкритість і готовність слідувати своєму призначенню. Її шлях - непросте випробування. Вона йшла по пустелі і несла свого сина, знаючи, яка доля його чекає. Але все ж вона несла його людям. І коли Марія прийшла до Віфлеєму, для неї не знайшлося притулку. І насправді це те, що до сих пір відбувається з людством. Ми до сих пір не знаходимо в своїх душах місця для Христа. Шлях Марії - це все життя людини і історія людства в цілому.

Завдання кожного з нас - зуміти знайти в собі місце для того, щоб прийняти Христа. Цей період - велике таїнство. Щороку ми проводимо його нібито для дітей, але насправді дорослі роблять це і для себе теж, намагаючись осягнути цю неймовірну таємницю і прийняти божественну любов. Для дитини важливо, що відбувається з дорослим в цій епосі. Діти все сприймають через дорослих і зовні для них це сама чарівна, таємнича і незвичайна епоха.

Час очікування ми також намагаємося зробити зримим і після свята спіралі. У цьому нам допомагають календарі з віконцями і корони з ялинових гілок з чотирма свічками. Кожну наступну тиждень запалюється ще одна свічка. І для дитячого сприйняття стає зрозуміліше, що подія, якого ми всі чекаємо, стає все ближче і ближче.

Різдвяна епоха

Після періоду очікування настає Різдвяна епоха. Часто в цей час на столі сезону з'являється небесна сходи, по якій ангел спускається до хліва. Там же є яселькі, в які в покладений свято потрапляє Ісус. І ось кожен день ангел спускається на дно сходинку нижче, і це також дуже зримо для дитячого сприйняття. Ще в цей час у нас з'являється вінок з горішками, в кожному з яких маленький подаруночок. Кожна дитина завжди з великим трепетом шукає свій горішок.

З боку дорослих це спроба зберегти в дітях побожне ставлення до будь-якого дару, і для цього, безумовно, потрібне терпіння. У нашому сучасному світі, де так багато мішури і несправжнього, дуже важливо зберегти трепетне і ніжне ставлення до цих подарунків.

Перед канікулами ми робимо показ батькам різдвяної гри, яку граємо весь цей місяць. Діти беруть додому все подарунки, які вони приготували до Різдва, і вдома це все теж ще має звучати. І вертеп під ялинку, і печиво як прикраса, і свічечки на святковий стіл. Для дітей дуже цінно, коли батьки їх підтримують. Тим самим вони вчаться дарувати, і це, напевно, найважливіше, тому що один з сенсів цього свята і епохи в цілому - це той дар, який дає нам Бог у вигляді свого Сина і своєї величезної любові до людей. На Різдвяне свято ми завжди прикрашаємо ялинку печивом, зірками, червоними трояндами, маленькими яблуками і свічками. Кожна дитина під спів запалює свою свічку, і це завжди дуже красиво і таємниче.

Всю епоху до Різдва і після на столі сезонів з'являються різні елементи. Головне - це шлях Марії і Йосипа.

Стіл завжди прикрашений гілками ялини і синім небом з золотими зірками. Обов'язково повинні бути представлені елементи всіх царств - мінерали, рослини, тварини і люди.

Епоха щедрівок

Після канікул у нас починається епоха щедрівок. Вона коротка і триває приблизно з 13 по 19 січня. У цей час ми водимо українську козу, співаємо пісні і в останній день епохи щедруем всім нашим класам і групам, а також запрошуємо батьків.

Епоха королів

Після епохи щедрівок починається епоха трьох королів. Подібно шляху Марії до Вифлеєму, королі також буде рухатися до зірки, і цей рух повинен бути видимим для дітей.

Ця епоха підтримується в вітражах, а також в грі, в якій королі йдуть за зіркою і приносять свої дари. Королі - це волхви. В Євангелії є сказання про те, що зірка з'явилася волхвам і вони цілих два роки йшли до неї. Ця історія теж обов'язково розповідається дітям. І тільки після свята трьох королів буде повністю змінюватися стіл сезонів.

Свято Масляної

Після цього у нас починається зима, зовсім коротка, в рамках якої буде Масляна. В цей час теж буде змінюватися стіл сезону - відповідно до того, що буде відбуватися за вікном. Якщо є сніг - чудово. Тоді стіл може бути засніжений і в деяких місцях земля вже потихеньку може прокидатися, а десь вже можуть готуватися зернятка або цибулинки. Ближче до Масниці на столі з'являться яскраві атрибути і все, що пов'язано з гулянням.

Свято взагалі дуже схожий на Иоаннов - дуже багато яскравих елементів. Люди в цей час проводжають землю і «раскручівают» сонечко, для того щоб воно виростало. Ми ж розкручуємо сонечко стрічками і співаємо всілякі пісні про те, як ми будимо землю ногами. На Масляну ми печемо млинці, а також готуємо прикраси-«огонькі» і кидаємо ними в дзвіночки, щоб розбудити весну і сонце. Ми робимо їх з жатой тканини і перед святом вчимося їх кидати. Крім того що це хороша гра на розвиток нижніх почуттів, це ще й дуже красиво, коли летить ця кулька з різнокольоровими папірцями. На саме свято ми виносимо на вулицю стояк, до якого прив'язана багато дзвіночків, і діти намагаються в них потрапляти. За кожен дзвіночок вони отримують бублик.

У групі ми починаємо свято Масляної з хороводу, а на вулиці нас чекає справжнє дійство. Ми розводимо велике багаття і навколо нього співаємо веснянки на пробудження сонечка або ж на пробудження землі.

Святом Масляної закінчується довга і таємнича зимова епоха.

Вперше опубліковано в електронному журналі "Дитина Вальдорф +" №4, 2013 р
Наталя Орлова
Підготувала Анастасія Титаренко

Вальдорфська школа

Проморолик про школу https://www.youtube.com/watch?v=UR1VV-7CsYo

Шкільний календар