
Приблизно за тиждень до свята до школи приїжджає на коні «посланець святого Михаїла». Він привозить завдання для молодших школярів на подолання як зовнішніх труднощів, так і недоліків в себе. Наступній період діти намагаються виконати ці завдання, щоб стати достойними помічниками та воїнами святого Михаїла.
Важливо допомагати прокинутися у дітей волі до добра, заохочувати їх на добрі вчинки та справи. Цьому можна допомогти зримо: у затишному місці ставляться ваги, одна з чашок опущена вниз - там лежить великий темний камінь. І в дитини з'являється завдання допомогти Архангелу Михайлу - для цього кожен день вона повинна класти на іншу чашу ваг маленький камінчик. Дитина бачить, як «добра» чаша стає з кожним днем важче, поки не настане рівновага, і, нарешті, добро перемагає і переважує зло. Вчитель розповідає дитині про те, що жодне, навіть найменше добре діяння ніколи не зникає, навіть якщо його ніхто не помітив. Божественний світ приймає всі добрі справи з радістю, тому що вони зміцнюють сили добра у світі.
Часто старшокласники напередодні свята готують полосу випробувань для молодших школярів. Це - випробування на спритність і витривалість, силу і взаємовиручку.
В цей час в класах розповідається багато історій про сміливих, мужніх людей.
Для першокласників учні середніх класів роблять золоті корони, мами шиють червоні плащі, батьки роблять дерев’яні мечі.
Учні 6го класу роблять з глини лицарський замок з лицарем і драконом, який прикрашає коридор школи.

На початку свята розігрується спектакль про порятунок від страшного дракона. Відважний лицар, богатир перемагає. Світло і Добро перемагають Тьму - так і повинно бути.
Для маленьких епоха святого Михайла - це переживання образу сміливого лицаря або богатиря, рятівника прекрасної принцеси. До свята зазвичай ставиться вистава про битву святого Георгія або Архангела Михайла з драконом, або інша, головна ідея якого - боротьба добра зі злом.
Після вистави дітей 1 класу присвячують у «воїни добра і світла», надягають їм червоні плащі, золоті корони і вручають мечі. Тепер вони готові битися з драконом.
Восьмикласники роблять на уроках рукоділля триголового дракона, а потім керують цим драконом під час битви дітей з ним.
Свято Михайла пронизане настроєм мужності, внутрішньої сили і самодисципліни. В період його підготовки і проведення відбувається виховання мужності, прагнення до добра, вміння долати труднощі, безкорисно допомагати іншім людям.
Готуючись до свята, протягом декількох тижнів на уроках або вранці діти разом з вчителями співають пісні, присвячені Архангелу Михаїлу «На червоних на вітрилах», «Святий Архангел Михаїл», «О, Михаїл святий», «Коли на землю осінь». Це дуже красиво звучить і створює урочистий настрій. Деякі з цих пісень звучать і під час самого свята, разом з виставою та під час присвячення першокласників у «воїни добра і світла».