Епохальне навчання у вальдорфській школі

Уявіть, що ви можете вивчати улюблений предмет щодня, а не раз на тиждень. Можете логічно переходити від одного феномена до іншого, виробляючи для себе логічні звʼязки між окремими явищами. Або продовжуєте обговорення цікавого історичного факту чи літературної концепції вже наступного дня, коли ще памʼятаєте хід своїх думок, але вже готові оприлюднити нові ідеї.
Саме таким є епохальне навчання. Викладання епохами - це основний принцип вальдорфської педагогіки. І цьому є пояснення.
Для дитини головним в процесі навчання є 2 принципи: самостійного дослідження та забування. Реалізувати обидва допомагає правильно побудовані уроки. Наприклад, замість «зубріння» понять та визначень на уроках української мови можна досліджувати розвиток самої мови та разом з вчителем знаходити закономірності, виокремлювати поняття та самим формулювати правила. Так знання стають власністю дитини, а не чимось абстрактним і даним зверху. І для такого повноцінного дослідження потрібен час, більший за 45 хвилин.
Але окрім суто прагматичних причин є ще психологічні обґрунтування епохального викладання. Для людини важливі як процеси запамʼятовування, так і процеси забування. Дитина має пройти через певне забування матеріалу, щоб повернутися до нього і вже остаточно засвоїти. Дитині потрібен час для того, щоб з матеріалом звʼязатися. І ось тут щотижневі уроки роблять занадто великі паузи між запам’ятовуванням і забуттям.
Класична структура основного уроку має такий вигляд: спостереження за явищем відбувається у другій частині уроку, вдома учні замальовують експерименти чи працюють з практичними матеріалами, а вже наступного ранку пригадують максимально точно, що було під час дослідження, і роблять висновки, які стають правилом. Тобто, дитина має час подумати над тим, що було на уроці, звʼязатися з темою і зробити власні відкриття. А потім почати нове дослідження.
Такий спосіб викладання діє від першого до останнього класу. Звичайно, для деяких предметів потрібне відпрацювання - ці предмети продовжуються щотижнево. Наприклад, математика, мова чи література. А епохальний принцип в них використовується для вивчення нових тем.
Таким чином дитина отримує цілісне уявлення про предмет, а також пропрацьовує практичні навички там, де це потрібно. І знання, отримані шляхом епохального викладання, більш міцні, живі і структуровані.

Вальдорфська школа

Проморолик про школу https://www.youtube.com/watch?v=UR1VV-7CsYo

Шкільний календар