Свято врожаю в вальдорфської школі


 «... Споглядаючи рух сонця вдень,
 ми можемо віднести до нього те,
що є корисним для нашомого тіла;
спостерігаючи за рухом сонця впродовж року,
ми можемо віднести до нього те,
що корисно для нашої душі» 
(Рудольф Штайнер «Свята року»)
Свята прикрашають наше життя. Їх завжди чекають з нетерпінням і дорослі, і діти. Свята - це особливо значуща частина дитячого життя, коли казка трохи стає реальністю. А в вальдорфської школі свята зовсім дивні. Вони не є чимось відокремленим, а відповідають річному ритму та зміні епох і пір року.
Підготовка до свята починається задовго до нього і складає ритм тижня і дня.
Ритм завжди був і буде однією з умов гармонійного та здорового життя. Не дарма в різних культурах існують обряди і звичаї на всі випадки життя, всі вони циклічні і відповідають змінам пір року. Саме від культурно-історичної спадщини і відштовхується річний ритм в вальдорфських школах.
Діти, батьки, вчителі та вихователі є одночасно організаторами і учасниками свят - роль глядачів тут, як правило, не передбачена. Свято - це дія, іноді і таїнство, де діти є активними учасниками.
Всі основні свята пов'язані з різними чеснотами - мужністю, добротою, вдячністю, любов’ю, співчуттям, вірністю ... Ці чесноти знаходять втілення в казкових, біблійних образах,  для них існують свої історії і сюжети, а також свої пісні.
Свята розвивають волю, сприяють моральному вихованню, дають можливість дітям пережити чудовий час, через них передаються традиції, знаходить вираз культура народів.
Рудольф Штайнер пов'язував свята з річним рухом сонця, а рух сонця протягом року - з душевним розвитком людини.
Таким чином, свята в вальдорфській педагогіці розглядаються не як окремі події, а як найважливіші зупинки на шляху, що проходить через весь річний кругообіг, та сприяють душевному розвитку дитини.
Кожна вальдорфська школа має свої традиції святкування річних свят. В тому числі і наша школа «Ступені». 

Свято Врожаю.
На порозі осінь. Настає довгоочікуваний час збору врожаю, який вінчає працю хлібороба. Переживанням минулого літа, спогадам про ласкаве сонце, теплий дощ, а також смачним плодам ми присвячуємо вересень і закінчуємо його святом Врожаю. У класних кімнатах і групах оформляється куточок, де викладені гарні плоди, снопики пшениці та інше - фантазії немає меж, в коридорах – осінні композиції з листя. Вчителі, діти і батьки печуть хліб, пироги з овочами і фруктами, школярі квасять капусту, роблять вінегрет. А потім всі дружно пригощаються за загальним столом. У цей період всі учні школи на уроках та на ранковій пісні співають «Золоте зернятко», «Земля хлібами славиться», «Осінь-золотайка» та «Ой, зелене жито». Відбувається природне виховання любові до праці, поваги до чужої праці, щедрості , дбайливого ставлення до хліба.
Ганна Довганюк

Вальдорфська школа

Проморолик про школу https://www.youtube.com/watch?v=UR1VV-7CsYo

Шкільний календар