Про "неважливі" уроки

Ліплення, живопис, рукоділля, література, музика.... або про "неважливі" уроки.
Невже ваші діти до 11 класу на флейті грають? А нащо їм ті гобелени? І взагалі - що за список літератури, у них що, є зайвий час? Хай краще математику чи англійську повчить - буде користь!
А і справді, навіщо дітям предмети мистецького курсу? Невже "для загального розвитку"?

Ліплення в вальдорфських школах починається ще з дитячого садка. В першому 7-річчі малечі працюють з воском, що дбайливо розігрівається дитячими руками. Цей натуральний матеріал допомагає дитині сформувати правильне уявлення про співвідношення форми та кольору, текстури. Віск дає можливість роботи з "живим" матеріалом, що змінює свої властивості протягом ліплення. А ще віск теплий і приємний на дотик. А для дитини важливо все, що формує її оточення. В садочку ще немає роботи з формою, ви не зустрінете виставки робіт з однаковими сливами чи квіточками.
В школі починається ліплення з глини. Спочатку це прості роботи, в 3 класі - колективне створення Світу, в 4 - овочі та фрукти, в 5 - з появою геометрії - геометричні фігури. Глина допомагає руками відчути те, про що говориться на інших уроках. На ліпленні діти переживають основну тему віку в живому просторі. Вони відчувають обсяг і не відволікаються на колір. В 8 класі приходить анатомія, а з нею - робота над скелетом з глини. І у кожного він свій, власний. Далі - репродуктивна система і поява дитини з першої клітини, а у випускному класі - робота з зовнішним - 11-класники завершують власне формування і ліплять власні голови - так закінчується період формування мислення в школі.

Якщо ліплення дає відчути об'єм, то вже живопис дає насолодитися фарбами. Малювання по мокрому, графіка, акварелі та масло - діти протягом шкільного життя проживають певні етапи розвитку. Всі вони супроводжуються різними техніками живопису. Це живий процес. Під час цих уроків дитина втілює себе, виражає те, що не завжди може сказати словами. Це уроки, з яких дітей доводиться забирати, бо інакше їх інколи можно не дочекатися наступним вчителям
☺️.
Музика допомагає виразитися дитині. Соло, хор, різні партії в хорі, вправи на ритм, гра на флейті - ця можливість реалізувати себе безцінна. Відчуття, що ти - частина великого задуму, що від тебе залежить, як буде звучати кожен - це дисциплінує, надихає та дає поштовх для розвитку. Адже співати та грати, виявляється, можуть всі. І знати це для дитини - велике задоволення. І, звичайно, музика дає можливість розвивати душевні якості, які ніщо більше так не підсилює.

Література ніби і звичний предмет, але все ж таки залишається предметом для дискусії. Адже не всі діти полюбляють читати. І якщо живопис і ліплення розкривають потенціал дитини прямо на уроці, то література потребує додаткового опрацювання вдома. Інколи - досить важкого. Адже далеко не всі книги розважають. Більшість потребує великої душевної роботи. І тут починається спротив. Але він часто закінчується у класі, коли ті, хто прочитав твір, роблять для себе маленькі чи великий відкриття про життя, світ і самих себе. Ті ж, хто так і не спромігся прочитати, залишаються без цих осяянь. Так діти зростають. І результати такої роботи над книгами стають помітними згодом, навіть після закінчення школи. Чи здатна людина розмірковувати, аналізувати, сперечатися? Чи торкається щось несправедливе та жорстоке її душі чи проходить повз? Все це багато в чому залежить від ставлення дитини до уроків літератури.

Рукоділля та ремесло - чи не найважливіші предмети в школі. І саме від них залежить, чи будуть у дитини успіхи в більш академічних дисциплінах. Бо саме ручний труд виховує в дитині волю. Звісно, що шедеври вишивки чи деревообробки народжуються не у кожного. Але точно кожний може наполегливо працювати і не здаватися. Чи багато зараз вдома діти працюють руками, чи багато чого вміють? У вальдорфських школах учні вміють майже все, без розділення на хлопчиків та дівчат. Бо воля не має статі. І найкраще, що ви можете зробити для своєї дитини, підтримати її у цій роботі та заохотити для рукоділля та ремесла. Адже лише сформована воля допоможе потім їй долати математику чи мови.
Людина розвивається все життя. І для того, щоб вона розвивалася різнобічно, їй потрібні всі ці "зайві предмети" щонайменше до закінчення школи. А краще - все життя.


Вальдорфська школа

Проморолик про школу https://www.youtube.com/watch?v=UR1VV-7CsYo

Шкільний календар